På Petitmästerskapen har Kärråsens Kezo visat vilken oerhört begåvad jakthund han är genom att ta hem vinsten både år 2009 och 2010 samt blev han 3:a 2011

Grattis säger uppfödarna.

 Petitmästerskapet 2017 deltog inga Kärråsare

 

Petitmästerskapet 2016

 

1a Around Very Lovely 53 ep + 160 = 213 poäng äg. Mikael Mårtensson Domare: Niklas Wodstrup

2a Ustorpabyns Fanny e SJch Kärråsens Ymer 54 ep + 151 = 205 poäng äg. Boo Andersson Domare: Bo Ehlin 

3a Gold-Queens Äkta Forza 49 ep + 120 = 169 poäng äg. Torben Karlsson Domare: Evert Ekelund

4a Kärråsens Donna 46 ep + 118 = 164 poäng äg. Robert Helgesson Domare: Markku Viitanen e SJch Mossdalens Esso u SUJch Kärråsens Rippa

5a Around Ultra Powerful 53 ep + 102 = 155 poäng äg. Bo Olofsson Domare: Jack Junel

6a Rainstone Habile 55 ep + 86 = 141 poäng äg. Lars Friberg Domare: Staffan Corneliusson

 Anm. SJch Smebäckens Valdemar e SUJch Kärråsens Äcko var inkvalad som Sveriges bästa Petit 2015 men kom inte till start p g a ägarens sjukdom, synd.

 

Petitmästerskapet 2015

Där deltog Kärråsens Hoffman, Kärråsens Hudson och Kärråsens Cato, samt var Kärråsens Finess kvalificerad men blev indisponibel och tvingades avstå. De tre som deltog placerade sig som 1:a, 2:a och 4:a, mycket starkt och ni är värda våra gratulationer alla tre.

 

Prislistan 2015

1:a KÄRRÅSENS HOFFMAN 211 poäng Tilldelades även vandringspris för bästa lydnad och sammarbete Ägare: Nils Öhlund, Ekerö Domare: Jack Junel

2:a KÄRRÅSENS HUDSON 210 poäng Ägare: Ronny Gustavsson Domare: Markku Viitanen

3:a BÄCKSTRÖMS ESTER 210 poäng  Ägare: Bo Johansson Domare: Kjell-Åke Frykholm

4:a KÄRRÅSENS CATO 185 poäng Ägare: Lars-Inge Ahlström Domare: Staffan Corneliusson

5:a GOOD CHOISE ZOOEY DESCHANEL 163 poäng Ägare: Ola Forsén Domare: Bo Olofsson

6:a VALLEBOS BOSSE 104 poäng Ägare: Peter Hallgren Domare: Bo Ehlin

 

Petitmästerskapet 2012,  2013 och 2014 deltog inga Kärråsare.

Det förutsäter tävlingsinriktade valpköpare.                          

 

 Petitmästerskapet 2011            

Återigen var Kezo med och krigade i toppen i sin sista mästerskapstävling, nu tillsammans med Kärråsens Undi.

Grattis till er båda

Pristagarna och prislistan  2011 

1  Around Jar of Jam          226 äg, Markku Viitanen  
2  Marskärs Petit Conrad        213 äg, Pär Lind    
3  Kärråsens Kezo                  209 äg, Anders Björklund   
4  Kärråsens Undi                   175 äg, Ola Simonsson  
5  Hjortängens Linus               103 äg, Torben Kjellsson  

6  Gold-Queens Tilly Trotter    77 äg, Åsa Johnsson  

  

RASMÄSTERSKAPEN 2010 - PETIT SM  Prislista

Pristagarna 2010.  Kezo flankeras av 2:an Silkesdalens Ricko Bison till höger samt 3:an Dianagårdens Doris och nöjda hundägare

Vinnaren Kezo flankerad av 2an Ricko Bison och 3an Dianagårdens Doris
 

1 Kärråsens Kezo 240 Pe
(182 drevminuter + 58 EP) äg Anders Björklund  
 
2 Silkesdalens Ricco-Bison 237 Pe
(175 drevminuter + 62 EP) Torben Karlsson 
 
3 Dianagårdens Doris 235 Pe
(179 drevminuter + 56 EP) Susanne & Roy Nilsson  
 
4 Dianagårdens Valle 157 Pe
(101 drevminuter + 56 EP) Henrik Johnsson  
 
5 Vilauddens Ruska 152 Pe
(96 drevminuter + 56 EP) Marie Mård/ Tapio Aspfors
 
6 Vilauddens Cindra 120 Pe
(65 drevminuter + 55 EP) Åke Lindqvist 

 

Petitmästerskapet 2009 och alla deltagarna  nedan

 

 

 

RASMÄSTERSKAPEN 2009 - PETIT SM  Prislista

 

1, SJCH Kärråsens Kezo 250 Pe (194 drevminuter + 57 EP) Anders Björklund

2. SJCH Hjortängens Molly 242 Pe (180 drevminuter + 62 EP) Evert Ekelund  

3. SJCH Vilauddens Hulda 226 Pe (166 drevminuter + 60 EP) Susanne Bühlmann

4. SJCH Smålandsskogens Honey 182 Pe (125 drevminuter + 57 EP) Marie Berglind 

5. SJCH Spakebols Dålly 176 Pe (120 drevminuter + 56 EP) Tommy Bucholz

6. SJCH Meldemos Sigurd 138 Pe (89 drevminuter + 49 EP) Michael Magnusson 

      

          Petitmästerskapet 2007

   PRISLISTAN  2007

1 SJCH o SVCH Gold-Queens Okanagan 207 Pe (e Rotvältans Cero)

(22 + 53 + 60 + 14 min 58 EP) Åke Nilsson 

2 SJCH Spakebols Dålly 194 Pe
(60 + 57 min 57 EP) Tommy Bucholtz   

3 SJCH Rainstone Petite Utopie 154
(23 + 59 + 13 min59 EP) Annicka Löfgren   

4 SJCH Kärråsens Kezo 154 Ep
(60 + 35 min 59 EP) Anders Björklund 

5 SJCH Mörka Skogs Håkan Johansson 142 Pe
(60 + 35 min47 EP) Bengt-Åke Bylander 

6 J Lovis 129 Pe
(55 + 12 + 10 min 52 EP) Thomas Svensson 
 


          PETITMÄSTERSKAPET 2005

 

2 PROTYN'S BLIXTEN 184 Pe                               Lars Nohrén, Gagnef 

3 VILAUDDENS LOKE 179 Pe,                            Carina & Anders Veen Huis, Suckunge 

4 KÄRRÅSENS IZAC 166 Pe,                              Per-Ola Hedlund, Torsby 

5 SMEBÄCKENS HARLEQUIN 107 Pe,                Eje Fridh, Östra Ämtervik 

6 VILTSTIGENS MAJA 105 Pe,                           Jonatan Eriksson, Strömnäsbruk 

7 ROTVÄLTANS RICCO 85 Pe,                           Kjell Jeppsson, Örkelljunga 

8 MÖRKA SKOGS AGNES CARLSSON 73 Pe   Cecilia Von Braun

En nöjd Anders Björklund tar välförtjänt emot segerbucklan